Trendy Vianoc 2016

Trendy Vianoc 2016.

V nedeľu 27. decembra si zapálime na adventnom venci prvú sviečku.  Tí ortodoxnejší z nás si pomyslia, aké trendy? Ihličie, jablko, orechy a 4 sviečky -  tri fialové a jedna ružová. Nie milí strážcovia dejín trendy sú, boli aj budú.  Svieži vánok minimalizmu a čisté línie badať aj na Vianočných trendoch.  Vôňa čerstvého ihličia a ligotavé zlato, medené, sklenené ozdoby pomaly nechajú zabudnúť na striebornú farbu. Krásne pastelové odtiene staroružovej bledozelenej a tyrkysovej farby dovolia vyzdobiť naše príbytky  moderne a farebne. Je až neuveriteľné, že táto okázalá ligotavá a rozprávková móda ide ruka v ruke Vintage ale už iba chvíľu. Za dverami  už čakajú na nás retro ozdoby húpací koník, pletené figúrky, krásne nórske vzory, vlnené priadze, ktoré  nám starším pripomenú naše detstvo a tým mladším generáciám zase Vianoce u babičky.

Ak sa uspokojíte s umelým ihličím, tak najhľadanejšie tento rok sú zasnežené vetvičky. Z ihličia najdlhšie vydrží Nobilis, ktorý neopadá iba zoschne.

Milé moje priateľky, či už si zapálite klasickú štíhlu sviečku, valcovú či guľatú prajem Vám aby ste to urobili v spoločnosti svojich milovaných. Tešte sa z toho, že ste spolu a s láskou spomínajte pri plamienku nádeje na tých, ktorí nás tento rok navždy opustili.
Tree Hilton Hotel Advent Advent

Machové steny

Máte klimatizovanú kanceláriu a nedarí sa v týchto priestoroch rastlinám? Túžite mať vertikálnu živú stenu, ale nároky na svetlo a  údržbu nedokážete zabezpečiť? Nemusíte sa vzdať zelene. Predstavím Vám nový trend, ktorý všade na svete získava svojich priaznivcov. Sú to machové plochy, ktoré sú pastvou pre oči. Použitý mach je preparovaný resp. „ mumifikovaný”. Proces mumifikácie je šetrný k životnému prostrediu a dlhé roky zachováva  prirodzenú farbu machu, takže získame trendovú zelenú plochu, ktorá je celkom bezúdržbová, nepotrebuje prívod vody ani elektriky.

Pre ilustráciu prikladám niekoľko fotografií od dodávateľov vertikálnych machových stien. http://www.nieuwkoop-europe.com/downloads/Download%20beheer/Moss%20Art.pdf

Ak Vás ponuka zaujala neváhajte nás kontaktovať kedykoľvek prostredníctvom e-mailu alebo telefónu.

Mach1_Fotor_Collage Mach3_Fotor_Collage Mach4_Fotor_Collage Mach5_Fotor_Collage mach6_Fotor_Collage Snímka obrazovky 2016-02-07 o 12.43.33

Figovník

Figovník (Ficus carica)  a jeho liečivé účinky poznali už aj faraóni.  V Rímskej ríši figovník bol symbolom lásky, manželstva a plodnosti, ba dokonca podľa legendy figovník poskytoval tieň vlčici, ktorá sa ujala Romula a Rema. Plody majú hruškovitý tvar a 30 až 1600 malých zrniečok. Obsahujú celú škálu vitamínov skupiny B, A, E a K. Japonci objavili aj protirakovinové účinky v plodoch. Odvar z listov pomáha pri astme. Figy hlavne výborne chutia.

Figovník prepožičia každej záhrade mediteránsky až exotický nádych. U nás sa darí skôr kríčkovitej forme nie stromom.  Dosahujú 2 až 3 metre. V našej zemepisnej šírke škodcov skoro nemajú. Vysádzajte ich na chránené a slnečné miesto a pravideľne zavlažujte. Našu starostlivosť figovník potrebuje hlavne na jeseň. Prvé mrazíky síce bez problémov prežije, ale pri – 15 stupňoch figovník  vymrzne. Na jar síce vyženie nové výhonky ale úrodu nečakajte nasledujúce dva roky.  Takže počkajte kým na jeseň opadá lístie, korene prihrňte zeminou do výšky 20 cm a prikryte slamou alebo čečinou. Kmeň  zabalte do bielej geotextílie. Začiatkom marca pri + 10 odstráňte geotextíliu a tešte sa z novej úrody.  Prvé plodíky uvidíte už  začiatkom apríla.

Prajem Vám veľa radosti a bohatú úrodu.

DSC_0924 DSC_0944 DSC_0945 DSC_0947 DSC_0948 DSC_0951 Figy1

Barcelona a sviatok Sant Jordi

Ak ešte nemáte plán na letnú dovolenku tak Barcelona je miesto, kde nájdete zábavu, more, históriu a dobré jedlo na jednom mieste.

Katalánsko je  autonómna oblasť Španielska, a katalánci sú hrdý národ. Ich hrdosť a láska k vlasti sa prejavuje na každom kroku. Obzvlášť to bolo cítiť dňa 23.apríla. Ich štátny sviatok Sant Jordi je fantastický .  Je to  sviatok ruží a kníh ” rose for love and a book forever”. To že sa niečo chystá  bolo už cítiť pár dní pred oslavou.  Všade všetko skrášlovali, okná boli vyzdobené vlajkami. V kvetinárstvach viazali zvláštne kytičky.  Jeden zelený klások, jedna červená ruža a to všetko zviazané so stuhami v národných farbách.  O sviatku nám porozprával  starší pán kvetinár. Keď sme obdivovali ruže pred jeho obchodom, vyšiel a hrdo nám porozprával o sviatku Sant Jordi. Nezabudol poznamenať, že ich ruže sú pestované výlučne v Katalánsku. Deň sviatku ženy dostanú ruže, a muži na oplátku sú obdarovávaní s knihou. Najrušnejšia ulica Barcelony  La Rambla doslova praskalo vo švíkoch. Stánok na stánku. Obrovský výber kníh od rozprávkových leporel kde deťom ukazujú ako otecko pomáha mamičke variť a upratovať až po Kamasutru,  všetko.  Láska vo vzduchu sa dala krájať. A toto všetko bolo servírované v národných farbách. Tento deň je predaných približne 4 milióny ruží a 800 000 kníh.  Mimochodom aj koláčiky  boli prispôsobené sviatku veď láska ide aj cez žalúdok však, že ?

DSC_0356 DSC_0168 DSC_0167 DSC_0164 DSC_0163 DSC_0077 P1070746 P1070745 DSC_0396 DSC_0382 DSC_0167

 

 

 

 

 

Adventné trhy

Dnes sa s nami lúči vianočné obdobie a rozlúčka je naozaj impozantná. Sneží. Pri pohľade na zasneženú krajinu nejedno srdce poskočí a chtiac-nechtiac sa vynoria spomienky na naše najkrajšie Vianoce. Naraz všetok ten zhon, obavy, či potešia darčeky, či bude chutiť jedlo, či na niečo nezabudneme sú preč.

Sedím pri okne, pozerám sa  na padajúce vločky a myslím na vianočné trhy. Je to miesto, kde môžeme stretnúť známych, môžme sa porozprávať pri varenom víne, medovine alebo iba  len tak sa poprechádzať a tešiť sa z toho, že sú námestia vyzdobené a blikajú svetieľka. Pri jednom takom stretnutí  naši známi z Moravy nadšene nám rozprávali o vianočných trhoch v Ostrave, vo Viedni, v Prahe. Každý rok navštívia iné mesto v čase adventu. Tento rok navštívili  Bratislavu a Budapešť a už teraz vedeli, že budúci rok pôjdu do Krakova.  Áno, je to fantastická príležitosť  na konci roka navštíviť nejaké pekné mestečko. Všetky mestá napriek sychravému počasiu sú vo vianočnom období akosi krajšie a veselšie. Je to úžasné hupnúť do Vianoc priamo s výletom. Snívajte so mnou a pozrite si fotogalériu vianočného trhu zo Salzburgu.

Zopár fotiek z adventných trhov v Salzburgu

Continue reading →

Adventné inšpirácie

Tento rok nám počasie mimoriadne praje. Je  koniec novembra a moje muškáty na balkóne sú asi najkrajšie za celú sezónu pričom už túto nedeľu je prvá adventná nedeľa a Vianoce klopú na dvere. Teraz už naozaj, nie ako to robia televízie a obchodné reťazce u ktorých Vianoce trvajú dlhé mesiace počnúc októbrovými first nákupmi až po februárové výpredaje. U nás máme takú rodinnú tradíciu, že sa všetci stretneme, sadneme si ku stolu a keď zapálime prvú sviečku na adventnom venci každý porozpráva o svojich túžbach a želaniach, čo by ho potešilo pod stromčekom. Potom každú ďalšiu nedeľu si zapálime ďalšiu sviečku a priania si zopakujeme alebo doplníme a pomaly sa nám zhromažďujú nápady na darčeky. Tieto chvíle sú vždy nádherné, lebo hovoríme o našich túžbach a prianiach otvorene a aj o tých, ktoré sa kúpiť nedajú. Celú atmosféru spríjemňuje adventný veniec, pohoda a teplo rodinného krbu.

 

Continue reading →

Vertikálna záhrada

VERTIKÁLNA ZÁHRADA KAROO

Písomné zmienky o vertikálnej záhrade nájdeme už z obdobia pred Kristom.Posledné roky však oslavujeme ich come-back. Krásny minimalisticky vzhľad a samozavlažovacia konštrukcia ju priam  predurčuje do dnešnej uponáhľanej doby.

Predstavujeme Vám vertikalnu záhradu  KAROO, ktoré získalo za rok 2013 cenu za inováciu v Belgicku.

S modulom Karoo vytvoríte nádherný živý obraz na stene.  Budete sa z toho tešiť dvojnásobne lebo to bude presne podľa Vášho vkusu a bude to vaša pýcha. Tento živý organizmus bude blahodárne vplývať na vaše zdravie a náladu. S použitím vertikálnej záhrady Karoo nie ste obmedzený priestorom v byte a cena neprevyšuje cenu samozavlažovacích kvetináčov.Odteraz  sa nemusíte báť, že Vaše dieťa prevráti kvetináč s kvetmi, alebo že kvetináč zaberie príliš veľké miesto už aj tak preplnenej detskej izbičky.

Vertikálna záhrada Karoo je symbióza s prírodou. Stojí za zmienku, že modul je krásne zabalený, obsahuje špeciálnu zeminu a odporúčanie výrobcu na výber interiérových a exteriérových rastlín.

KAROO môžete využiť aj ako mini bylinkový záhon. Pojme 9 rastlín v priemere 9 cm.  Celé leto to môžete mať na terase alebo v záhrade a v zime to jednoducho prenesiete do bytu. Výhodou je, že modul je samozavlažovací a každá rastlinka si natiahne toľko vlahy koľko potrebuje. Postačí raz za 10 dní doliať 1 liter vody do vrchného otvoru modulu. Mini záhon môže obsahovať bylinky rozmanitých chutí , vôní a farieb. Sú našimi pomocníkmi pri varení a liečení. Bylinky sú skromné rastliny preto sa veľmi dobre pestujú aj na malom priestore. So živinami to nepreháňajte, môžu znížiť chuťové vlastnosti. Búdú Vám vďačné ak im listy sem-tam  orosíte.Vo všeobecnosti nad radiátorom kde je veľmi teplý a suchý vzduch často aj prievan kvetom sa nedarí. Pri kúpe bylín uprednostnite menšie, mladšie rastlinky skorej sa prispôsobia novým podmienkam.

AKO NA TO

Na začiatku si premyslite aké bylinky  najčastejšie používate. Chcete dochucovať s nimi jedlá ako tí najslávnejší kulinári, alebo uprednosťňujete liečivé čaje a nápoje ?

Môj výber obsahuje aj niekoľko byliniek ktoré vyčaria u vás aj teraz na jeseň a počas celého roka  tú pravú stredozemskú vôňu:

Rozmarín – je považovaný za kvet lásky a vernosti. Čerstvé listy chutia najlepšie. Hodia sa k mäsu a stredomorským zeleninovým jedlám. Malé množstvo pridávajte do pečených zemiakov a bylinkových masiel.  K rastu potrebuje slnko a dostatok vlahy. Čerstvé výhonky sa trhajú priebežne, maximálne však do jednej tretiny výhonku. Aby rastlina získala pekný tvar konce vetvičiek tvarujte strihaním.

Oregano – Pri jeho vôni sa v mysli vynára  pravá chrumkavá pizza ktorá by bez neho nemohla existovať. Svoju výraznú arómu nám predstaví až pri varení. Potrebuje slnko.

 Šalvia lekárska-  je mimoriadne dekoratívna bylina. Jej plstnaté strieborno- sivé listy z nej urobia skvôst vašej bylinkárne. Je to prírodné antibiotikum.Pite čaj z čerstvých listov počas chrípok a pri bolesti v krku používajte to ako kloktadlo. Potláča potenie a znižuje cholesterol v krvi.

Stévia – Táto viacročná rastlina je 30-krát / nie 300 krát ako sa často objavuje na internete/ sladšia ako cukrová repa. Sladkosť spôsobujú glykozidy steviolu. Stéviu môžu používať aj cukrovkári.Čerstvé listy prelejeme vriacou vodou a necháme odstáť 10-15 minút. Tento sirup potom môžeme používať na varenie ,do čaju a limonád. Sirup skladujte v chladničke max. však  3-4 dni.  Rastlina neznesie premokrenie a listy pravidelne zbierajte aj v zime aby ste podporily ich rast  !

 Levanduľa – Pochádza z oblasti Stredomoria. Poznáme ju ako skvelú vôňu zo skríň našich babičiek. Pestujeme ju pre vzhľad a  príjemnú vôňu. Potrebuje slnko a dostatočnú zálievku  neznesie ale premokrenie. Pridáva sa do mäsových jedál, levanduľový cukor zase do dezertov a zákuskov.

Medovka lekárska – je trvalá bylina s príjemnou citrónovou vôňou.  Oddávna slúži ako liek aj ako korenina. Je ďalšou liečivou a koreninovou rastlinou pochádzajúcou zo stredomoria Pomáha pri nespavosti a zmierňuje migrénu. Taktiež sa považuje za bylinu privolávajúcu lásku a  používa sa proti depresiám. Potrebuje plné slnko, korene nesmia preschnúť Listy obsahujú vitamínu C, veľa karoténu, silice, trieslovín a flavonoidov

Bazalka grécka drobnolistová – je nižšieho rastu preto je ideálna do nádob. Aroma bazalky drobnolistej je najvýraznejšia medzi ostatnými  kultivarmi. Bazalka prišla do európskej kuchyne v 16.stročí z východnej Indie a Iránu. Je teplomilná a svetlomilná rastlina. Čerstvé lístky bazalky sú nenahraditeľné pri príprave mnohých jedál z oblasti stredozemného mora. Bazalka je výborná na čerstvých rajčiakoch, pokvapkaných olivovým olejom a hodí sa aj do varených jedál s paradajok. Jej výraznú chuť neutlačí  ani cesnak a spolu s ním je hlavnou prísadou na výrobu  pesta – klasickej talianskej omáčky na cestoviny. Ak čerstvé lístky dáme do olivového oleja  uchovajú svoju aromatickosť.

Majorán: Najčastejšie je používaná ako  sušená. Varenie bude ale  dvojnásobne zaujímavé ak koreninu si vypestujeme sami. Nielen v kuchyni oceníte majoránku. V ľudovom liečitelstve  sa používa ako prostriedok posilňujúci nervovú sústavu, odstraňuje bušenie srdca a nespavosť. Má rada teplomilné miesto

 Čili papričky – rastlinky sú dekoratívne a môžu vás tešiť s krásnymi plodmi až do jari.  Niektorí pestovatelia tvrdia že jednu rastlinku majú aj viac rokov, predsa ale by sme mali akceptovať to, že paprika  je  sezónna rastlina. Okrem výraznej pálivej chute plody majú aj liečivé účinky. Kapsicin obsiahnutá v čili znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

_________________________________________________________

Samozrejme zoznam je dlhší. Do modulu môžete zasadiť mätu rôznych chutí, pažítku, materinu dúšku, kari, saturejku, petržlen listová a aj pažítku.

 Mäta pieporná : mätu azda netreba predsavovať milovníkom čajov a limonád. Listy a vňať majú príjemnú mentolovú chuť a vôňu. Nič nie je osviežujúcejšie ako limonáda z tejto bylinky.

Mätové čaje sa užívali už v staroveku, vo východnej Indii sa mäte pripisuje ochladzujúci účinok.
Mäta pieporná je viacročná rastlina Mladé rastliny nesmú vyschnúť, staršie rastliny sa zalievajú až čiastočne vysušené. Pre kuchynskú potrebu odrezávame čerstvé výhonky v priebehu celého roka.

Petržlen listový – Nemá vysoké nároky na pestovanie, bez problémov znesie izbovú teplotu a aj polotieň. Nové lístočky rastú vždy zo stredu preto režte listy z vonkajšej strany rastliny.Má vysokú nutričnú hodnotu, značný obsah vitamínov a minerálnych létok.

Aloe Vera – Barbadensis Miller Aloe je rastlina, ktorá má mnoho blahodárnych liečivých účinkov na naše telo. Je nenáročná na pestovanie, podobá sa na kaktus ale je z rodiny ľaliovitých. Je to priam zázračná rastlina používaná na rôzne choroby  či už ide o pohybové, tráviace, srdcovo-cievne, kožné ochorenie. Je teplo a svetlomilná rastlina. Pozor na nadmernú zálievku.

Pažítka: kto by nemal rád pažítku? Znesie aj izbovú teplotu, polotieň a vlhkosť. Pažítku strihajte priebežne 2 cm nad pôdou. Vždy jej ale nechajte zopár listov.

V prípade že karoo chcete v kuchyni zavesiť na stenu odporúčame Vám vybrať také rastlinky ktoré sú ťahavé a vytvoria prirodzený previs.

Naše odporáčanie: Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum) alebo bazalka červenolistá, Materina dúška, Šalvia, Medovka, Mäta pieporná, Levandula -už dostanete nové kultivary ktoré majú širšie listy, Oregano, Majorán, Petržlen

DSC_0484 DSC_0495 DSC_0510 DSC_0534 DSC_0540 DSC_0543 DSC_0572 Návrh rastlín

15. jún – Deň otcov

15. jún – Deň otcov

Tretia júnova nedeľa je Deň otcov.  Ako ich prekvapiť a čím ich potešiť? Určite ich poteší sviatočný obed s obľúbeným jedlom. Na krásne prestretom stole by nemali chýbať kvety. Môže to byť malé aranžmá, ale aj honosná pánska kytica. Ozaj, viete ktoré kvety majú prezývku „pánske kvety“? Nesporne k ním patria slnečnice, strelítzia, prothea, antúrium a helicónie. Kyticu Vám radi pripravíme na základe telefonickej objednávky. Inšpirujte sa našou ponukou, ktorá samozrejme nie je konečná, pretože kytica môže byť pripravená aj podľa Vašej predstavy.

 Vznik sviatku: Tradícia Dňa otcov vznikla v roku 1910 v meste Spokane v štáte Washington. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov. Jej otec, veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky sám musel vychovávať šesť detí. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok navrhla, aby podobný sviatok mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku rástla a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.1 Letné aranžmá Naša ponuka11 Prothea

Gardenia v Poznani

Medzinárodné predajné podujatie Gardenia organizujú každý rok aj Poliaci. Mesto Poznaň sa aj tentoraz zaskvela majstrami floristami, ktorí udávajú trend vo svadobných výzdobách. Aj my sme sa sem prišli inšpirovať.

unnamed (1) unnamed (2) unnamed (3) unnamed (4) unnamed (5) unnamed (6) unnamed (7) unnamed (8) unnamed (9) unnamed (10) unnamed (11) unnamed (12) unnamed (13) unnamed (14) unnamed (15) unnamed (16) unnamed (17) unnamed (18) unnamed (19) unnamed (20) unnamed (21) unnamed (22) unnamed (23) unnamed (24) unnamed (25) unnamed (26) unnamed (27) unnamed (28) unnamed (29) unnamed (30) unnamed (31) unnamed (32) unnamed (33) unnamed (34) unnamed (35) unnamed (36) unnamed (37) unnamed (38) unnamed (39) unnamed (40) unnamed

 

MDD

Naša ponuka 40Medzinárodný deň detí pripadol tento rok na nedeľu 1.6. MDD sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku sa slávi od roku 1952. Obdarujte svoje milé ratolesti v tento deň vhodnou kvetinkou. Potešíte ich.

MDD6

 

Naša ponuka 44 Mini orchidea5 Mini orchidea4 Mini orchidea2 Mini orchidea1 MDD6 MDD5 MDD4 MDD3 MDD2