Tento rok nám počasie mimoriadne praje. Je koniec novembra a moje muškáty na balkóne sú asi najkrajšie za celú sezónu pričom už túto nedeľu je prvá adventná nedeľa a Vianoce klopú na dvere. Teraz už naozaj, nie ako to robia televízie a obchodné reťazce u ktorých Vianoce trvajú dlhé mesiace počnúc októbrovými first nákupmi až po februárové výpredaje. U nás máme takú rodinnú tradíciu, že sa všetci stretneme, sadneme si ku stolu a keď zapálime prvú sviečku na adventnom venci každý porozpráva o svojich túžbach a želaniach, čo by ho potešilo pod stromčekom. Potom každú ďalšiu nedeľu si zapálime ďalšiu sviečku a priania si zopakujeme alebo doplníme a pomaly sa nám zhromažďujú nápady na darčeky. Tieto chvíle sú vždy nádherné, lebo hovoríme o našich túžbach a prianiach otvorene a aj o tých, ktoré sa kúpiť nedajú. Celú atmosféru spríjemňuje adventný veniec, pohoda a teplo rodinného krbu.
Ako som uviedla vyššie neodmysliteľný doplnok adventu je adventný veniec na ktorom každú nedeľu zapálime jednu sviečku. Ale prečo práve kruh a štyri sviečky? Ako vlastne vznikol tento zvyk? Ľudia od pradávna sa báli zlých duchov, bosoriek a mágie. Na ich odháňanie vyhotovovali kruhové vence z konárov a ozdobili ich červenými a žlto-zlatistými stuhami. Veniec je symbolom večnosti a nezničiteľnej magickej sily. Zelená farba vo venci symbolizuje úrodu, zlato-žltá svetlo a červená znamená život. Časom tento zvyk padol síce do zabudnutia, ale v roku 1838, keď protestantský farár Johann Heinrich Wichern založil prvý detský domov v Hamburgu založil aj základy dnešnej podoby adventného venca. V budove domova vyrobil obrovský drevený luster a každý deň zapálil počas omše jednu sviečku, aby deťom takto uľahčil čakanie na Vianoce. Netrvalo dlho a jeho príklad nasledovali aj iné detské domovy. V roku 1860 v Berlíne sa zrodil nápad, aby bol veniec z ihličia a namiesto 24 sviečok boli iba 4 – symbolizujúce 4 nadchádzajúce nedele pred Štedrým dňom.
V katolíckych kruhoch každá sviečka má svoju symboliku. Symbolizujú vieru, nádej, lásku a radosť. Tri sú fialovej farby a jedna je ružová.
- fialová sviečka „ Viera“ je symbolikou Adama a Evy.
- fialová sviečka „ Nádej“ symbolizuje židovský národ.
- fialová sviečka „Láska“ je symbolikou Jana krstiteľa, ktorý hlásal ľuďom príchod Ježiša a pripravoval cestu k ich srdciam.
- ružová sviečka „Radosť“ je symbolikou Panny Márie, ktorá priviedla na svet Syna Ježiša Krista.
Toľko v krátkosti o histórii ku ktorej Vám prikladám len niekoľko názorných ukážok, ktoré Vás dúfam budú inšpirovať a motivovať pri príprave adventných vencov. Dnes často vidíme, že kruhový tvar sa vytráca a nahradzuje to oveľa praktickejší podlhovastý tvar, ktorý môžeme umiestniť aj na parapete, a nebráni tak stolovaniu. Taktiež veľké sviečky nahradzujú malé sklenené svietniky, kde umiestnime čajové sviečky. Je to bezpečnejšie a praktickejšie. Symbolika zostáva a plamienky sviečok takto môžeme vychutnať neobmedzene dlho, veď stačí čajovú sviečku iba vymeniť a veniec ostane neporušený. Taktiež je mimoriadne trendy použiť konáriky vínnej révy alebo brezy a na ne umiestniť minimalistickú výzdobu.
Tí, ktorí milujú klasiku a výzdobu z čerstvých kvetín určite nezabudnú pri výzdobe na čezmínu, imeľo, skimmiu, vianočný kaktus a vianočnú ružu. Môžete použiť aj krásne ruže, frézie, karafiáty. V aranžovacej pene vydržia celé sviatky čerstvé. Vytvoríte tak u Vás doma nádherný a pestrý ostrovček pokoja a harmónie na celé sviatky.
Nechajte sa inšpirovať našimi obrázkami. Prajeme Vám krásne chvíle v čase adventu a tvorivú náladu pri adventnej výzdobe.
Ďalšie adventné inšpirácie nájdete v priloženom súbore adventné inšpirácie.docx.